Εκτός έδρας νίκη του Αστέρα επί του Ο.Κ. Αραδίππου και ο τίτλος της Β2 θα κριθεί σε τρίτο τελικό

Ενημέρωση από ΚΟΚ

Κοινοποίηση:

Με εκτός έδρας νίκη για τον Αστέρα Μέσα Γειτονιάς, επί του Ο.Κ. Αραδίππου, τελείωσε ο 2ος αγώνας για την τελική φάση των πλέι-οφ στο πρωτάθλημα της Β2 και έτσι, ο τίτλος του πρωταθλητή, θα κριθεί σε 3η αναμέτρηση που θα διεξαχθεί στην έδρα του Αστέρα.

Το τελικό σκορ ήταν 75-73 μετά από παράταση αφού στο 40`, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με 64-64 και η νίκη για τον Αστέρα, ήταν προϊόν μιας συναρπαστικής αναμέτρησης που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Με προβάδισμα για τον Αστέρα έκλεισε το 1ο κομμάτι της αναμέτρησης, σε ένα παιχνίδι όπου κύριο στοιχείο ήταν οι δυνατές άμυνες και από τις δυο πλευρές, αλλά με την ομάδα της Λεμεσού να ανατρέπει ένα μικρό προβάδισμα που πήρε ο Ο.Κ. και να φθάνει στο 13-11.

Προβάδισμα με +10 (32-22) για τον Αστέρα στις αρχές της 2ης περιόδου, με τους παίκτες του να είναι εύστοχοι από την περιφέρεια και πλέον οι γηπεδούχοι έπρεπε να βρουν λύσεις για να αλλάξουν το ρυθμό του αγώνα.

Στη συνέχεια το σκορ πήγε στο 35-24, πάντα για τον Αστέρα, που παρουσιαζόταν δυνατός στην άμυνα, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 6-0 σερί, μείωσαν σε 35-30.

Στο τέλος του ημιχρόνου, ο Αστέρας προηγήθηκε με 37-33.

Σε γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε η 3η περίοδος με την ομάδα του Αστέρα να συντηρεί ένα σταθερό προβάδισμα και ενώ λίγο μετά το 23`, προηγήθηκε με 44-37.

Η δυνατή άμυνα των φιλοξενουμένων δεν επέτρεπε στον Ο. Κ. να βρίσκει εύκολα λύσεις, ενώ λίγο πριν το 26`, για πρώτη φορά η διαφορά έφθασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (σκορ 51-41).

Στο τέλος της 3ης περιόδου, ο Αστέρας προηγήθηκε με 53-46.

Στις αρχές της 4ης περιόδου ο Ο.Κ. μείωσε σε 55-50, αλλά στη συνέχεια το σκορ πήγε στο 62-51, πάντα για τον Αστέρα να προηγείται, κάτι που έγινε λίγο πριν το 35`.

Όμως στο 36`, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 62-59 (μετά από 8-0 σερί) και όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση όδευε σε ένα συναρπαστικό φινάλε.

Το σερί του Ο.Κ. έφθασε στο 10-0 και έτσι στο 37`, η τιμή της διαφοράς, μειώθηκε στην ελάχιστη τιμή της (62-61).

Στο 39`19΄΄ ο Ο.Κ. με τρίποντο, ισοφάρισε σε 64-64 και πλέον όλα, κρέμονταν σε μιαν κλωστή και δεν άλλαξε κάτι ως το 40` και έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Προβάδισμα με 66-64 για τον Ο.Κ. στην αρχή της παράτασης, που ήταν και το πρώτο της, μετά πρώτο καλάθι στον αγώνα!

Όμως στη συνέχεια ο Αστέρας με 8-0 σερί προσπέρασε με 72-66 και παρά την αντεπίθεση της αντιπάλου του, πήρε τελικά τη νίκη με σκορ 75-73.

Έτσι ο τίτλος του πρωταθλητή στη Β2 θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι που θα γίνει στο Καλογεροπούλειο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-13, 33-37, 46-53, 64-64. Παράταση: 73-75.