A+ R A-
12 December 2018

Friday, 09 November 2018 16:53

O Σωκράτης πίνει ζιβανία και μας καλεί στο Πελένδρι!

Πάντα είναι ιδιαίτερη χαρά όταν φιλοξενούμε στα γραφεία μας τον δάσκαλο Σωκράτη Πουλλή. Κάποτε έρχεται με την ιδιότητα του εκπαιδευτικού και άλλοτε με την ιδιότητα του «Πέλεντρου». Αυτή την φορά ήρθε να μιλήσει για το χωριό του και να μας προσκαλέσει το Σαββατοκύριακο να «πάρουμε τα βουνά». Εμείς αποδεκτήκαμε αμέσως. Για να το λέει αυτός κάτι ξέρει. Θα πάμε να πιούμε ζιβανία στο Πελένδρι καθώς θα παρακολουθήσουμε live την απόσταξη της.

45647336_173258390286594_3166781083576434688_n.jpg

Ποια η σχέση σου με το Πελένδρι;

Είμαι γέννημα-θρέμμα Πελενδριού. Είμαι περήφανος για τον τόπο μου και συμμετέχω στα κοινά γιατί θέλω να βάλω το δικό μου λιθαράκι στην πρόοδο του χωριού μου.

Πώς θα περιγραφές το χωριό σου με 5 λέξεις;

Φιλόξενο, φιλόξενο, φιλόξενο, φιλόξενο. Πόσες είναι; Το φιλόξενο το είπα;  

Πώς εξηγείς το γεγονός ότι το Πελένδρι είναι από τα λίγα χωριά που έχει ακόμα πολλή νεολαία;

Οι Πελενδρίτες αγαπάνε τον τόπο τους και παρόλες τις δυσκολίες που έχει κάποιος να ζει σε ένα χωριό αρνούνται να εγκαταλείψουν τον τόπο τους. Ζούμε με τις δυσκολίες και έμαθα στη ζωή μας να παλεύουμε.

Ποιος ο καλύτερος μεζές για να "τσιλλάς" ζιβανα σου;

Αυτό εναπόκειται στον καθένα, είναι θέμα γούστου. Άλλους τους αρέσει με το παλουζέ, άλλοι το συνοδεύουν με ζεστή σούπα (θα έχουμε και στο φεστιβάλ μας) αλλά και με παραδοσιακά αλλαντικά που θα διατίθενται προς πώληση το Σαββατοκυρίακο. Το χωριό μου φημίζεται για την τσαμαρέλλα, τα λουκάνικα, την λούντζα, ποσυρτή και χοιρομέρι

Εγώ είμαι των αλλαντικών και επειδή είμαι με την Μπαρτσελόνα και το γήπεδο της είναι το καπνού έχω προτίμηση στα καπνιστά.

45776065_2140225492892707_1162954290512265216_n.jpg

Γιατί διοργανώνετε στο χωριό σας φεστιβάλ ζιβανίας;

Αν και δεν ανήκουμε στα κρασοχώρια της Λεμεσού οι κάτοικοι έχουν παράδοση στο καζάνι ζιβανίας και την απόσταση. Δεν είναι τυχαίο ότι από τα πιο σημαντικά ονόματα στην κυπριακή παραγωγή είναι ο Τσάκκας ο οποίος έχει το οινοποιείο του έξω από το χωριό. Την Κυριακή θα υπάρχει απόσταξη ζιβανίας στο οινοποιείο του και καλώ όλο τον κόσμο να περάσει από κει γιατί πραγματικά αξίζει.

Ποια θα είναι τα highlights του φεστιβάλ;

Λοιπόν θα είναι πάρα πολλά. Σάκη γράφεις; 

Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018

-Απόσταξη της Ζιβανίας στο παραδοσιακό καζάνι
-Ζωντανή μουσική με χορευτικά συγκροτήματα
-Ζεστή σούπα, φαγητό, ποτά και άφθονη Ζιβανία θα διατίθενται προς πώληση

Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2018
- Απόσταξη της Ζιβανίας στο παραδοσιακό καζάνι
- Επιτόπια απόσταξη ζιβανίας στο Οινοποιείο «Τσιάκκας»
- Παρασκευή και προσφορά δωρεάν ππαλουζέ στους επισκέπτες
- Παραδοσιακό μουσικό πρόγραμμα με Βασιλική Χατζηαδάμου και τα χορευτικά συγκροτήματα «Η Αυκορίτισσα Φωνή», του Συνδέσμου Αποδήμων και Φίλων Πελενδρίου και του Πολιτιστικού Λαογραφικού Ομίλου «Όλυμπος» Πελενδρίου
- Παζαράκι παραδοσιακών προϊόντων
- Θεατρικό μονόπρακτο με θέμα τη ζιβανία
- Παιδική γωνιά για τους μικρούς μας φίλους
- Ξενάγηση στις αρχαίες εκκλησίες του χωριού, την εκκλησία του Τίμιου Σταυρού και της Παναγίας Καθολικής.
- Φαγητά, ποτά και άφθονη ζιβανία θα διατίθενται προς πώληση. 

Πότε και ώρα: Σάββατο 10/11 15.00 & Κυριακή 11/11 στις 12.00

Πού: Πελένδρι

45695053_358554054897234_4930992643334209536_n.jpg

46068187_1894425407339697_1913631633739612160_n.jpg

Read 775 times Last modified on Friday, 09 November 2018 17:34

ΑΛΛΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ (ΥΠΑΙΘΡΟΣ)

Χριστουγεννιάτικο πανηγύρι στον Άγιο Τύχωνα

Χριστουγεννιάτικο πανηγύρι στον Άγιο Τύχωνα

Ο Σύνδεσμος Γονέων Δημόσιου Νηπιαγωγείου και Δημοτικού Σχολείου Αγίου Τύχωνα σας προσκαλούν στο Χριστουγεννιάτικο τους πανηγύρι το οποίο θα πραγματοποιηθεί...

Αναβάθμιση Πάρκου Καούρου στον Αγρό

Αναβάθμιση Πάρκου Καούρου στον Αγρό

Επιτέλους πριν το τέλος του Μαίου του 2019 το ιστορικό γεφύρι της βρύσης του Καούρου που έκλεισε από το 1989...

250 δεντρύλλια στο κοινοτικό γήπεδο Τραχωνίου

250 δεντρύλλια στο κοινοτικό γήπεδο Τραχωνίου

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη η 1η κοινοτική δεντροφύτευση στο χώρο στάθμευσης του κοινοτικού γηπέδου Τραχωνίου. Η δεντροφύτευση πραγματοποιήθηκε από το...